top of page

Hlavné správy: Gronsko sa zelenieva (Globalne oteplovanie)

Obrázek autora: actual-newsactual-news

V MOMENTE KEĎ OBJAVITELIA TEJTO KRAJINY TÚTO KRAJINU POMENOVALI, BOL TO ZREJME ŽART. V ZELENEJ KRAJINE JE TOTIŽ PREDOVŠETKÝM ZIMA, SNEH A ĽAD. ZELEŇ SA TU VŠAK VĎAKA GLOBÁLNEMU OTEPĽOVANIU OBJAVUJE STÁLE VIAC A VIAC.

Tí, ktorí ste v úvode tipovali, že sa budeme baviť o Grónsku, ste tipovali správne. Keby sme sa pokúšali vypátrať, čo znamená alebo z čoho vzniklo pomenovanie Grónsko, ostali by sme prekvapení. Tí, ktorí uvažujú logicky plus majú ako-také poznatky z cudzích jazykov, by za základ slova alebo – ak chcete – názvu Grónskopovažovali gro. Vzdelanejší ho považujú za označenie množstva. Napríklad gro z nás je slušne oblečených – teda väčšina z nás. Ďalší by možno ku slovu gro pridali dve písmena s, čím by vzniklo nemecké gross – teda veľký. A to v nadväznosti – ako určite viete – Grónsko je najväčší ostrov na svete.

Grónsko však pomenovali skutoční umelci. Grónsko – po dánsky Grønland – totiž znamená Zelená krajina. Pekný názov, či však koreluje realite? Rozhodne nie. Pod názvom Zelená krajina si predstavujeme krásnu prírodu, ktorá je posiata trávnikmi a množstvom zelene. A to vždy. Grónsko je skôr bielom krajinou. Krajinou večne zamrznutou. Nenájdeme v ňom ani vysoké pohoria, ani množstvo dlhých riek či rozsiahlych nížin. Vyniká predovšetkým zimou.

Grónsko je obrovský ostrov, taký menší svetadiel. Prevládal sneh, ľad, ktorý miestami dosahuje hrúbku 3 kilometre a chladný vietor.

Prečo potom Grónsko dostalo názov aký dostalo? Môžeme sa len domnievať, že v čase, keď tam boli moreplavci bolo obdobie krátkeho leta. Možno chceli moreplavci zaujať a prilákať tam ďalších. Možno išlo iba o žart. Nič z toho však nie je vylúčené.

Čo sa týka osídlenia, v Grónsku nájdeme malé skupinky pôvodných obyvateľov, ktorých ani nehostinné končiny neprinútili sa odsťahovať na juh. Taktiež tam nájdeme neveľký počet Dánov. Živobytie zabezpečuje rybolov – lov rýb, tuleňov či mrožov. Peniažky prúdia aj z peňaženiek turistov. V Grónsku nenájdeme cesty, lode premávajú len v lete a lietadlá len v prípade priaznivého počasia. Najväčší spoľah je na psie záprahy.

Vplyvom globálneho otepľovania sa však klimatické podmienky menia. V Grónsku sa otepľuje. Zálivy už netvorí ustavične ľad, niektoré rieky sú splavné a na čoraz väčších územiach sa rozprestiera zelená tráva či rozkvitnuté kvety. Domorodci sadia zemiaky, či dokonca brokolicu. Z lovcov sa stávajú pastieri, poľnohospodári či turistickí vodcovia. Grónsko sa možno predsa len stane zelenou krajinou.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page