11. října 2018 10:08
Česká ženská lobby ve čtvrtek ráno podala trestní oznámení na katolického kněze Petra Piťhu kvůli kázání, které pronesl v katedrále svatého Víta na konci září. Podle právníků České ženské lobby se Piťha dopustil úmyslného šíření poplašné zprávy a snažil se veřejnost a věřící přesvědčit, že Istanbulská úmluva rozvrací rodiny.
Katolický kněz a bývalý ministr školství Petr Piťha | foto: Dalibor Glück, MAFRA
Monsignor Petr Piťha se během svého kázání na svátek svatého Václava ve svatovítské katedrále pustil do kritiky Istanbulské úmluvy. Dokument Rady Evropy označil při řeči ve svatovítské katedrále za nedemokratický a diktátorský. Jeho autory obvinil z inspirace marxismem a nacismem.
„Ani jedno ze zmiňovaných Piťhových tvrzení se nezakládá na pravdě. Nic podobného z Istanbulské úmluvy ani z její důvodové zprávy nevyplývá,” okomentovala Piťhova slova předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová. O záměru podat trestní oznámení informoval spolek už ve středu, trestní oznámení podaly členky spolku ve čtvrtek ráno. Vrchní státní zastupitelství v Praze redakci iDNES.cz potvrdilo, že trestní oznámení bylo opravdu podáno.
„Istanbulská úmluva pouze konstatuje, že násilí na ženách vychází z historicky nerovného poměru sil mezi muži a ženami, a že násilí je zároveň nástrojem udržování podřízeného postavení žen. To je skutečnost doložená seriózními výzkumy,“ dodala.
Podle organizace se nejedná o první útok proti Istanbulské úmluvě. Podobná slova podle jejich informací zaznívala od římskokatolických kněží i v dalších zemích východní Evropy. „Katoličtí kněží by v souladu s křesťanskými hodnotami měli místo šíření paniky raději řešit vlastní skandály se sexuálním obtěžováním uvnitř své církve a podporovat opatření, která podobnému násilí předcházejí. A pomáhat skutečnou osvětou,“ uvedla ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová. Česko s ratifikací úmluvy otálí Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nebo-li Istanbulská úmluva, je mezinárodní smlouva Rady Evropy, která posuzuje především všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Nově definuje některé trestné činy, například vynucený sňatek, stalking či vynucený potrat. Zaměřuje se hlavně na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů násilí páchaném na druhém pohlaví. Týká se to hlavně žen, které chrání před obřízkou či před sterilizací. Úmluvu přijal Výbor ministrů Rady Evropy v roce 2011 a v platnost vstoupila 1.8. 2014. Ratifikovalo ji již 33 států Evropy. Česká republika ji podepsala v květnu 2016 jako jeden z posledních států EU. Parlament měl dokument ratifikovat letos do konce června. Její přijetí vyvolalo ohlas v mnoha kruzích. Některým kritikům vadí, že Úmluva prezentuje násilí jako typicky mužskou záležitost. Podle pravidel úmluvy by se měly upravit české zákony. Většina opatření však už v české legislativě je. Česká ženská lobby k ratifikaci úmluvy v České republice dlouhodobě vyzývá. Podle organizace schválení a implementace úmluvy značně zlepší služby nejen pro ženy, ale i pro muže, kteří zažívají násilí. „Pan Piťha by místo šíření bludů měl spíše své věřící nabádat k tomu, aby se chovali k ženám s respektem, a vybízet ženy, aby se nebály vyhledat pomoc, pokud čelí násilí,” uzavřela předsedkyně České ženské lobby Kodyšová. Monsignor Piťha kázal v Praze proti homosexuálům | (3:49) | video: istanbulskaumluva.cz Zdroj: zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx
Comments