„ak ho odovzdáme Bohu,“ zhodne tvrdia Peter a Gabriela Štupákovci, manželia, ktorí pred desiatimi rokmi začali organizovať kurz Manželské večery. Katolíckym novinámprezradili, ako to celé začalo a v čom môže byť kurz povzbudením.
Denisa Lukáčová 13.02.2019
Manželia Štupákovci sú spolu 17 rokov a majú 4 krásne deti. Snímka: archív manželov Štupákovcov
Ako vznikla myšlienka začať s kurzom na Slovensku? „Sami sme to potrebovali,“ odpovedá Gabriela Štupáková a pokračuje: „Po piatich rokoch nastala v našom manželstve rutina. Organizačne všetko fungovalo, no radosť a nadšenie vyprchali. A tak sme hľadali niečo, čo by nám pomohlo, aby to bolo také, ako na začiatku.“
Ako priznáva Peter Štupák, Gabrielu zamestnávali naplno deti, a preto on ako muž vnímal túto rutinu intenzívnejšie.
Naučili sme sa randiť
Tvorcovia Manželských večerov Nicky a Sila Leeovci manželom Štupákovcom poradili, ako s kurzom začať. „Zohnali sme si materiály z Česka, a spolu s troma manželskými pármi sme sa začali pravidelne stretávať. Hneď na prvom stretnutí sme zistili, prečo z nášho vzťahu vyprchala radosť a iskra. Prestali sme spolu randiť. Mysleli sme si, že keď už bývame pod jednou strechou a vidíme sa každý deň, tak už nepotrebujeme čas sami pre seba,“ opisuje Gabriela Štupáková.
Napokon prišlo rozhodnutie obnoviť vo vzťahu randenie – nájsť si aspoň dve hodiny v týždni jeden pre druhého. A tak Gabriela nechala hromadu neumytého riadu po večeri, Peter zatvoril notebook a začali sa spolu rozprávať. Dlho rozprávať. „Debaty sme naštartovali tak, že ani dve hodiny nám nestačili,“ smejú sa manželia, ktorých skúsenosť randenia motivovala začať s kurzom vo veľkom.
„Keď to pomohlo nám, pomôže to aj iným,“ povedali si a pustili sa do organizovania Manželských večerov vo svojej farnosti.
Spätná väzba prichádzajúca od prvých párov bola pre manželov Štupákovcov impulzom preložiť potrebné príručky do slovenčiny, usporiadať seminár o organizovaní Manželských večerov a takýmto spôsobom ich rozbehnúť po celom Slovensku. Dnes sa organizujú už v stovkách miest.
Manželstvo ako záhrada
Manželstvo je jeden z najdôležitejších vzťahov v živote, do ktorého je potrebné investovať a o ktorý sa treba starať.
„To je ako keď máte záhradu s krásnymi kvetmi – musíte sa o ňu starať – polievať, okopávať, vytrhávať burinu. Ak to nebudete robiť, záhrada časom stratí na kráse. Podobne sa treba starať aj o manželstvo,“ vysvetľuje Gabriela Štupáková.
Nielen pre manželov na hrane
Manželské večery nie sú určené len párom, ktoré zápasia so závažnými problémami. Sú určené všetkým tým, ktorí túžia po tom, aby ich manželstvo bolo lepšie, a to môže byť stále. A vôbec nezáleží na tom, či v manželstve žijete menej ako dva roky alebo viac ako tridsať rokov. Ak máte pekné manželstvo, kurz vám pomôže ďalej ho zlepšiť.
Ani manželia Štupákovci nemali zlé manželstvo, no vnímali, že môže byť lepšie.
A čo ak je situácia v manželstve bezvýchodisková? Kurz ponúka praktické nástroje, ktoré dokážu napraviť aj veľké poruchy.
„Som presvedčený o tom, že každé manželstvo sa dá zachrániť a že akokoľvek zle to vyzerá, Boh dokáže robiť zázraky. A my sme toho svedkami,“ hovorí na základe skúseností z Manželských večerov Peter Štupák. „Keď naozaj obidvaja chcú a môžu mať pritom aj obrovské problémy - zranenia, neodpustenia, nevery - chce to čas, ale každé manželstvo sa dá zachrániť, ak obidvaja chcú a pozvú do toho Boha, pretože bez neho sa to nedá,“ dodáva ďalej.
Kurz vychádza z princípov kresťanskej viery, no prichádzajú naň aj nábožensky miešané či neveriace páry.
Kurz Manželské večery pomáha mnohým párom budovať silné manželstvá. Snímka: archív manželov Štupákovcov
Večera pri sviečkach
Každý manželský večer začína večerou pri sviečkach. Zachovaná intimita, príjemné prostredie – je to ich večer. „Snažíme sa manželom pripraviť atmosféru rande,“ hovorí Gabriela Štupáková.
Po chutnej večeri sa odprednáša téma stretnutia. Stretnutí je celkom osem a organizujú sa raz do týždňa. Ich pravidelnosť vytvára u manželov zvyk stretávať sa podobne aj po skončení kurzu.
Témy večerov sú rôznorodé a dotýkajú sa praktického života manželov – vybudovať pevné základy, umenie komunikácie, riešenie konfliktov, sila odpustenia, rodičia a svokrovci, dobrý sex, láska v akcii a slávnostná večera v závere kurzu s témou, v čom spočíva pekné manželstvo.
Po téme nasleduje prestávka a manželské zdieľanie sa vo dvojici – dokonalá príležitosť rozprávať sa a načúvať si.
Prišlo to z Londýna
Kurz Manželské večery vytvorili Nicky a Sila Leeovci v roku 1996. Manželia pôsobia v Holy Trinity Brompton v Londýne, kde vznikli tiež celosvetovo populárne kurzy Alfa. Leeovci žijú v manželstve viac ako 30 rokov a majú štyri deti. Na tému manželstva prednášali už tisíckam párov. Kurz usporadúvajú trikrát ročne s priemernou účasťou asi sto párov v každom cykle.
Comments