Dobrý deň,
včera som bol na stretnutí, z ktorého som odišiel veľmi smutný. Už niekoľko mesiacov chodíme na rokovania na ministerstve zdravotníctva o novele zákona o pohrebníctve. Spolu so zástupcami KBS sme sa opakovane pokúšali ministerstvo presvedčiť, aby sa potratené deti (ktoré si rodičia nevyžiadajú na pochovanie) nespaľovali ako odpad v spaľovni odpadov, ale aby boli spopolňované v krematóriu.
Na stretnutiach sa zúčastňovali aj rôzni pozvaní odborníci a zástupcovia organizácií, ktoré by boli touto zmenou dotknuté. Žiaľ, skoro nikto nehľadal spôsoby, ako by sa zmena dala spraviť, namiesto toho prítomní vždy ožili, keď vysvetľovali dôvody, prečo by táto zmena nemala prejsť. Samé negatívne veci. Ministerstvo včera tému uzavrelo: vraj nedá sa.
Lenže, keď sa dalo v Čechách, samozrejme, že sa dá aj na Slovensku! Dôvod je niekde úplne inde... Preto ten smútok. Mohlo sa spraviť niečo dobré pre pozdvihnutie ľudskej dôstojnosti, ale pre tvrdosť sŕdc mnohých zainteresovaných sa to cez ministerstvo zdravotníctva skrátka nepodarilopresadiť. Škoda.
Bude treba hľadať iné cestičky.
Aby som sa teda vrátil k hromadným pripomienkam k novele zákona o pohrebníctve, ktoré aj mnohí z vás podpísali, tu je sumár, či sa jednotlivé návrhy podarili presadiť ÁNO / NIE:
1. Navrhujeme pochovávať všetky ľudské plody, aj tie, ktoré si rodičia nevyžiadajú. NIE.
2. Navrhujeme neodnímať právo rodičov na pochovanie potrateného dieťaťa z dôvodu bioptického vyšetrenia. NIE.
3. Navrhuje zachovať možnosť vydať ľudský plod na pochovanie priamo rodičovi. NIE.
4. Navrhujeme, aby pochovávanie nenarodených detí nebolo zbytočne odďaľované. ÁNO.
5. Navrhujeme zakotviť, že sa vydávajú aj ostatné tkanivá, ak sa nedajú od plodu oddeliť. ÁNO.
6. Navrhujeme možnosť pochovať plod do menšej hĺbky ako 1,2 m. ÁNO.
7. Navrhujeme dlhšiu lehotu, v ktorej rodič môže požiadať o vydanie pozostatkov. ÁNO.
8. Navrhujeme znížiť hranicu medzi potratom a narodením z 1000 gramov na 500 gramov hmotnosti plodu. ÁNO.
9. Navrhujeme ponechať rodné číslo na identifikáciu mŕtvej osoby. ÁNO.
Okrem toho zákon obsahuje aj zákaz výstav mŕtvych tiel Human Body, ktoré nebudú viac na Slovensku legálne. O návrhu ešte bude rokovať vláda a po nej parlament.
Celková bilancia: podarilo sa presadiť viacero zlepšení; žiaľ vydávanie pozostatkov rodičom sa oproti súčasnému stavu skomplikuje, pretože bude možné len cez pohrebnú službu (čo pochovanie výrazne predražuje), prípadne bude znemožnené, ak celý obsah bude použitý na bioptické vyšetrenie. Tá najdôležitejšia požiadavka – kremácia namiesto spaľovne odpadov, nebola akceptovaná.
Prosba o podporu petície
Už veľa krát som sa stretol s tým, že z Európskej únie, či inej medzinárodnej inštitúcie, sa k nám dostane problémový dokument, aby ho Slovensko prijalo, implementovalo, či inak sa ním riadilo. Vtedy zistíme, že sa v ňom nachádzajú mnohé ideologické požiadavky, ktoré nechceme prijať a začneme proti nim bojovať. No čo najviac zaráža je fakt, že v prípravnej fáze zástupca zo Slovenska potichučky odobril aj tieto problémové ustanovenia, a slovenská verejnosť sa o tom vôbec nedozvedela.
Preto veľmi vítam petíciu, aby sa návrhy dokumentov EÚ a Rady Európy, ktoré sa týkajú témy gender, dostali do výboru NR SR ešte v prípravnej fáze a verejne sa prediskutovali, aby sme sa o týchto návrhoch dozvedeli čím skôr a mohli ich ovplyvniť v čase, keď sa formujú.
Prosím teda aj Vás o podporu tejto petície: Petícia za viac transparentnosti pri rozhodovaní Slovenskej republiky v Európskej únii a Rade Európy o hodnotových otázkach.
S pozdravom, Patrik Daniška
Comments