top of page
Obrázek autoraactual-news

... máme len 10 rokov na to, aby sme ohraničili globálne oteplovanie

Ilustračná snímka (AFP or licensors)

VATIKÁN

Výzva z Vatikánu k otázke klimatických zmien pri 4. výročí encykliky Laudato si´

Posolstvo venované vedeckej spoločnosti a varujúce pred globálnym otepľovaním vydalo 24. mája vatikánske Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj. Príležitosťou je 4. výročie encykliky pápeža Františka Laudato si´ venovanej integrálnej ekológii, čiže celistvej starostlivosti o Božie stvorenie, ktorá upozornila aj na otázku klimatických zmien.

Prefekt dikastéria, kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson ako signatár posolstva začína pripomenutím nedávneho stretnutia Svätého Otca so skupinou vedenou francúzskym klimatológom Jeanom Jouzelom, dlhoročným členom Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC), kde sa rozprávali o hlbokých obavách o súčasnú klimatickú krízu spôsobenú zásahom človeka do prírody.

Ako čítame v posolstve, „osobitná správa IPCC 2018 o logike a uskutočniteľnosti limitu 1,5°C nás upozorňuje, že máme len asi desaťročie, aby sme dokázali ohraničiť toto globálne otepľovanie.“ Úsilie o udržanie globálneho oteplenia pod spomenutou hranicou predstavuje „kritický prah“ v troch rovinách, píše kardinál Turkson.

Prvou rovinou je fyzický prah, kde ide o degradáciu hlavných ľadovcových polí a zničenie väčšiny tropických koralových útesov.

Druhá je rovina morálneho prahu, ktorá sa týka chudobných, ktorí platia najvyššiu cenu v klimatických zmenách.

A napokon je tu tretia rovina náboženského prahu, čiže úcty k Božiemu daru stvorenstva.

Posolstvo Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj cituje pápeža Benedikta XVI.: „[Zem] ... nie je akousi neutrálnou realitou, púhou hmotou na ľubovoľné použitie podľa ľudského chúťok“, (porov. Apoštolská exhortácia Sacramentum Caritatis,2007, č. 92), ale je Božím stvorením.

Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v posolstve pri 4. výročí encykliky Laudato si´pripomína aj blížiace sa vrcholové stretnutie OSN o klíme v septembri 2019 a potrebu solídneho záväzku na aplikovanie Dohody z Paríža. Kladie do pléna aj nasledujúcu otázku:

„Aby sa čelilo tejto alarmujúcej klimatickej kríze, je potrebné zmobilizovať vôľu a rozhodnosť, ako aj finančné zdroje vo veľkej mierke. Urobilo sa tak pri príležitosti finančnej krízy 2007-2008 na záchranu bánk: nie je možné urobiť to znova teraz na záchranu nášho spoločného domu, budúcnosti našich detí a ďalších generácií?“

-mh, jb-

0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page