Adresát petície: Národná rada SR - poslanci Národnej rady SR
My, signatári tejto petície, podporujeme zmeny potratového zákona, ktoré zlepšujú ochranu života nenarodených detí a vyzývame vás, poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby ste ako naši reprezentanti takéto návrhy predkladali a hlasovali za ne.
Osobitne chceme vyjadriť podporu návrhu zákona, ktorý predložil poslanec Richard Vašečka (parlamentná tlač 1258). Tento návrh podstatne umenšuje porušovanie ľudských práv ľudí v prvých mesiacoch života. Prijatím zákona sa Slovensko výrazne priblíži k spravodlivejšej spoločnosti, ktorá chráni ľudské práva všetkých ľudí rovnako.
V súčasnosti je dovolené ukončiť život ešte nenarodeného dieťaťa v prvých troch mesiacoch tehotenstva, a to dokonca bez udania dôvodu.
Osobitne sú diskriminované nenarodené deti z dôvodu postihnutia, ktoré je dovolené usmrtiť v ešte dlhšej lehote. Táto legislatíva pochádzajúca z komunistických čias pristupuje k ľuďom v prvých mesiacoch ich života s absolútnou neúctou, akoby nemali žiadne ľudské práva. To je však v rozpore s univerzálnou ľudskosťou, kresťanskou láskou, ako aj s duchom Ústavy SR, podľa ktorej „ľudský život je hodný ochrany už pred narodením“ a „ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach.“ Súčasný potratový zákon je voči nenarodeným deťom nespravodlivo krutý. Žiadame preto, aby parlament túto krutosť odstránil, alebo, ak pre túto požiadavku dnes neexistuje v parlamente väčšinová podpora, aby ju aspoň výrazne zmiernil.
Súčasný zákon a prax sú však nespravodlivé nielen voči nenarodeným deťom, ale aj voči tehotným matkám. Ich materstvo sa klamlivo banalizuje na nepríjemnú zdravotnú anomáliu, ktorú možno bez následkov poľahky odstrániť, namiesto toho, aby sa im preukazovala náležitá úcta a rešpekt spolu s účinnou podporou rodičovstva, zvlášť v náročných životných situáciách.
Predložená novela umenšuje nespravodlivosť nasledovne:
1. Ruší sa potrat na žiadosť. Zástancovia legálnosti potratov najčastejšie argumentujú ťažkými životnými situáciami ako znásilnenie, ohrozenie života matky, či ťažké poškodenie dieťaťa. Napriek tomu súčasný právny stav nijakým spôsobom neobmedzuje ani potraty bez udania dôvodu.
2. Začína sa brať ohľad aj na nenarodené dieťa. To sa prejavuje tak v účele zákona, ako aj v používanej terminológii – „nenarodené dieťa“. Lekári budú musieť prihliadať vždy aj na záujem dieťaťa – ak je napríklad možné matku liečiť bez ohrozenia dieťaťa, lekári musia zvoliť túto formu liečby. Koľkokrát lekári strašili matku, že sa narodí postihnuté dieťa a dieťa sa narodilo zdravé?! Po prijatí novely bude musieť byť ťažké poškodenie dieťaťa preukázané, a to dvoma lekármi.
3. Zavádza sa ochrana matiek pred núteným potratom. Tehotné matky nesmú byť do potratu nútené, ani ich zdravotník nemôže nabádať, aby potrat podstúpili. Výroky typu: „Snáď nechcete porodiť postihnuté dieťa!“ alebo „Chcete si to nechať?“ z úst lekárov nesmú zaznievať. Ak lekár zistí, že matka je do potratu nútená násilím, musí to oznámiť polícii - je neprípustné, aby bol lekár tichým komplicom násilníka.
Aj keď predložená novela zákona neodstraňuje nespravodlivosť potratov zo slovenskej legislatívy úplne, výrazným spôsobom umenšuje ich zlo, a tak posúva Slovensko k spravodlivejšej spoločnosti.
Vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky!
Vyzývame vás, aby ste túto novelu podporili. Zároveň vás vyzývame, aby ste ďalej pracovali na prijatí skutočne spravodlivej legislatívy, ktorá ochráni ľudské práva všetkých rovnako, ktorá si bude ceniť materstvo a rodičovstvo, a ktorá účinne pomôže zvlášť tým matkám a rodinám, ktoré sa ocitnú v ekonomickej a sociálnej núdzi.
[Vaše meno/Vaše jméno]
Comments