top of page

Vo Vatikáne sa začínajú štyri intenzívne dni v prospech ochrany mladistvých

Obrázek autora: actual-newsactual-news

Ilustračná snímka

VATIKÁN

Vo Vatikáne sa začínajú štyri intenzívne dni v prospech ochrany mladistvých

Vo štvrtok 21. februára o 9. hodine ráno vstúpi 190 účastníkov stretnutia o ochrane maloletých do štyroch dní práce a modlitby. Po úvodnej modlitbe a piatich svedectvách obetí zachytených cez video Svätý Otec František otvorí stretnutie úvodným príhovorom prenášaným naživo cez vatikánske médiá. Dejiskom spoločných zasadnutí bude Synodálna aula vo Vatikáne.

Svedectvá obetí zneužívania budú súčasťou stretnutia vo viacerých momentoch. Okrem piatich svedectiev vo videu, ktoré premietnu pri otvorení stretnutia, zaznie každý večer jedno svedectvo v rámci času vyhradeného na modlitbu. Účastníci stretnutia už prv v rámci svojho pôsobiska venovali čas načúvaniu osôb, ktoré sa stali obeťami zneužívania.

Atmosféru bude určovať modlitba Ide o stretnutie cirkevného charakteru, v princípe ide o stretnutie pastierov Cirkvi. Preto jeho nevyhnutnú súčasť bude tvoriť modlitba. Skutočnosť, že duchovní pastieri majú zodpovednosť pred Cirkvou i spoločnosťou, no predovšetkým pred Bohom, bude určovať atmosféru stretnutia, ktoré bude mať aj charakter „spytovania svedomia“ Cirkvi, charakter konverzie, prosby o odpustenie, očisty a obnovy. Dôležitým momentom stretnutia bude v sobotu kajúcna liturgia. Pred tým, než sa každý z biskupov vráti z Ríma na miesto svojej misie a zodpovednosti, budú všetci spoločne koncelebrovať Eucharistiu.

Kajúcu bohoslužbu 23. februára o 17.30 i nedeľnú svätú omša o 9.30 budú v priamom prenose vysielať vatikánske médiá v rozličných jazykoch, a to aj cez internetové vysielanie na webovej stránke Vatican News. Oba živé prenosy zaradila do svojho vysielania aj slovenská katolícka televízia LUX.

S akým zámerom zvolal stretnutie Svätý Otec? Pápež František výstižne vysvetlil svoj zámer počas spiatočného letu z Panamy: je ním pomôcť biskupom, aby dobre rozumeli tomu, ako majú v danej situácii konať. V tomto zmysle hovoril o určitej „katechéze“, ktorá sa začína prostredníctvom predsedov biskupských konferencií.

Prvým cieľom pápeža je, aby si uvedomili drámu a utrpenie obetí. A to preto, aby sa mocne prebudil pocit zodpovednosti u každého biskupa ako jednotlivca, ako súčasti spoločenstva biskupov i ako súčasti celej komunity, teda Cirkvi.

Po druhé, Svätý Otec chce, aby biskupi vedeli ako konať, teda aby poznali procedúry a úlohy, aké treba konať na rozličných úrovniach – diecézneho biskupa, metropolitného arcibiskupa, biskupskej konferencie či vatikánskeho dikastéria. Toto všetko vedie ku vzájomnej zodpovednosti, ako aj k povinnostiam, ktoré má každý voči ďalším biskupom, voči Cirkvi i voči spoločnosti.

Po tretie, toto predpokladá „transparentnosť“ v povinnostiach, procedúrach a spôsoboch, akými sa vykonávajú. Toto rovnako prispieva k dôveryhodnosti Cirkvi v očiach najširšej verejnosti.

Na stretnutí bude celkovo 114 predsedov biskupských konferencií: 36 z Afriky, 32 z Európy, 24 z oboch Amerík, 18 z Ázie a 4 z Oceánie. Ďalej to bude 14 hláv východných katolíckych cirkví, 15 ordinárov, ktorí nepatria do žiadnej biskupskej konferencie, generálni predstavení 12 mužských a 10 ženských reholí, 10 prefektov vatikánskych dikastérií, 4 členovia Rímskej kúrie, 5 členov Rady kardinálov a 5 osôb ďalšieho personálu (organizátori, moderátor, prezentátori).

Ako sa stretnutie pripravovalo? Po ohlásení podujatia pri príležitosti zasadnutia Rady kardinálov 12. septembra 2018, pápež František na konci novembra vymenoval organizačný výbor pozostávajúci zo štyroch osôb: amerického kardinála Blase Cupicha, indického kardinála Oswalda Graciasa, maltského arcibiskupa Charlesa Sciclunu a nemeckého jezuitského kňaza Hansa Zollnera, ktorým pomáhali dve predstaviteľky Dikastéria pre laikov, rodinu a život: Gabriella Gambinová a Linda Ghisoniová.

V decembri bol účastníkom poslaný list s dotazníkom. Každý z nich bol navyše pozvaný stretnúť sa s niektorými obeťami sexuálneho zneužívania spáchaného členmi kléru v danej krajine.

Podľa informácie z prípravného výboru na dotazník zaslalo odpoveď takmer 90% oslovených a predstavuje bohatý zdroj informácií, pričom získané poznatky majú zväčša charakter „otvorených“ a nie „uzavretých“ odpovedí. Poslúžia aj na prehĺbenie osobitných prístupov v rozličných kultúrach, a to aj v neskoršom období po skončení vatikánskeho stretnutia.

Ako bude stretnutie vo Vatikáne prebiehať? Základnými prvkami stretnutia sú: modlitba a načúvanie; relácie v podobe prednášok a následné otázky; práce v skupinách; uzávery pápeža. Každý z troch dní sa sústredí na jednu z troch hlavných tém: 1. zodpovedný prístup, 2. nesenie zodpovednosti z titulu úradu a 3. transparentnosť.

Každá z tém bude rozčlenená do troch prednáškových relácií, ktoré po čiastkach priblížia rolu biskupa a jeho zodpovednosť, vzťah biskupa k ďalším biskupom a vzťah biskupa k Božiemu ľudu a spoločnosti.

Relátori boli vybraní takým spôsobom, aby reprezentovali rozličnosť kontinentov, kultúr a situácií prítomných v Cirkvi. Relátormi k téme prístupu zodpovednosti sú: kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín, Mons. Charles Jude Scicluna z Malty a kardinál Rubén Salazar Gómez z Kolumbie.

K téme nesenia zopovednosti z titulu úradu vystúpia kardinál Oswald Gracias z Indie, kardinál Blase Joseph Cupich z USA a do tretice laička a matka rodiny Linda Ghisoniová z vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život.

Poslednú tému, ktorou je transparentnosť, odprezentujú sestra Veronica Openibová z Nigérie, ktorá je generálnou predstavenou Spoločnosti Dieťaťa Ježiša, kardinál Reinhard Marx z Nemecka a mexická žurnalistka a matka rodiny Valentina Alazraki.

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

12-18.6.2019 Myrna Nazzou z Damašku na Slovensku

📷 14.6.2019 17:30-19:00 Piatok Miesto konania: Klokočov (okres Michalovce), Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky Pozývame Vás na...

Comments


bottom of page